Ana sayfa DİZİ HABERLERİ Mihrimah Sultan kimdir

Mihrimah Sultan kimdir

12 views
0
PAYLAŞ
Mihrimah Sultan kimdir
Mihrimah Sultan kimdir

Mihrimah Sultan 1522 yılında Topkapı Sarayı’nda doğdu. Mihrimah Sultan’ın doğumundan 2 yıl sonra da Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman’ın ölümünden sonra yerine geçecek olan çocuğu II. Selim’i dünyaya getirdi.

EVLİLİĞİ

Kanuni Sultan Süleyman Mihrimah Sultan’ı çok sever, bütün isteklerini yerine getirirdi. Mihrimah Sultan çok iyi yetişti ve bir eğitim fark etti. Babasıyla birlikte savaş meydanlarında görüldüğü söylenir. 1539 yılında 17 yaşındayken Diyarbakır valisi Rüstem Paşa’yla evlendi. Nikah töreni iki minik erkek kardeşi Bayezid ve Cihangir’in sünnet düğünüyle birlikte At Meydanı’nda (bugünkü Sultanahmet Meydanı) büyük şölenlerle kutlandı.

DANIŞMANLIK YAPTI

Mihrimah Sultan yaşamı baştan başa devlet işlerinde fazla laf sahibi oldu. Babasını Malta’ya sefer düzenlemeye ikna etmek için kendi parasıyla 400 gemi yaptıracağına laf verdiği bile söylenir. Annesi Hürrem Sultan gibi Lehistan kralı II. Zygmunt’la yazışmalar yaptı. çok büyük bir servet sahibi oldu.

1540-1548 yılları aralarında Mimar Sinan’a İstanbul’un Üsküdar semtinde cami Üsküdar İskele Camii, medrese, ilkokul ve hastaneden oluşan büyük bir külliye yaptırdı. Keza 1562-1565 yılları arasında yine Mimar Sinan’a İstanbul’un Edirnekapı semtinde cami, çeşme, hamam ve medreseden oluşan Mihrimah Sultan Camii ve külliyesini yaptırdı.

VALİDE SULTAN ROLÜ

Annesi 1558 yılında öldükten sonra babasına danışmanlık yaptı. 1566 yılında babası öldükten daha sonra yerine geçen erkek kardeşi II. Selim’in saltanatı boyunca da danışmanlığı sürdürdü. Anneleri Hürrem Sultan ölmüş olduğu için kardeşi için hemen hemen bir Valide Sultan rolünü oynadı. 

VEFATI

Mihrimah Sultan 1578 yılında yeğeni (erkek kardeşinin oğlu) III. Murat’ın saltanatı esnasında öldü ve babası Kanuni Sultan Süleyman’ın Süleymaniye Camii’ndeki türbesinde babasının yanıbaşına gömüldü.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here