Ana sayfa DİZİ HABERLERİ Lana Del Rey kimdir

Lana Del Rey kimdir

8 views
0
PAYLAŞ
Lana Del Rey kimdir
Lana Del Rey kimdir

Demin 25 yaşındaki Del Rey, Lake Placid / New York doğumlu. Lake Placid, 2 bin 500 civarındaki nüfusuyla küçük ve lokal bir kasaba. Del Rey bu kasabada onu fazlasıyla destekleyen hayli zengin, emlakçı bir babanın ve reklamcı bir annenin ayrıcalıklı kızı olarak yetişmiş. 2011’in haziran ayında ‘ev yapımı’ klibi Video Games’i YouTube’a koyana kadar hiç kimse onu tanımıyordu. Ama Video Games şu lahza bütün 52 milyon kere izlenmiş durumda. İnternetteki az kalsın her müzik blogu onu, daha albümü yokken yılın sesi seçti.

Ama sonradan Del Rey hakkında, işin masumiyetini, ‘keşfedilen kabiliyetli genç kız’ kısmını bozan bir takım şeyler ortaya çıkmaya başladı. bir kere Del Rey, daha önce bir albüm yayınlamıştı. Gerçek adıyla, Lizzy Grant olarak. Müzik devi Universal’la (Interscope) imzaladığı anlaşmanın da bu yüzden çok öncelere dayandığı konuşuluyor. İşin başlangıcında onu naif bir yeni yıldız olarak sunmalarının ucu da, o yeni cins pazarlama stratejisine dokunuyor. 

Kariyerinin büyük bir plak şirketinden yayımlanan birincil albümü “Born to Die” ile cilası bol, içi pozitif ferah pop camiasının aradığı kan oldu, keza de çok basit bir numarayla; tam bir Amerikan “komşu kızı” olarak. Gerisinde çıkardığı “Paradise” EP’sinin başlangıç şarkısı olan ‘Ride’ın klibindeki haliyle hafızalara kazındı. Üstünde sadece Amerikan bayrağı sarılı haliyle Lana bu milenyumun bağımsızlık heykeli, hatta Marilyn Monroe’dan beri popüler kültüre kazandırılmış en güzel Amerikan figürü oldu.

”Paradise” kesinlikle 2012’nin başında çıkardığı “Born to Die”a kıyasla Lizzy Grant’ın hayalini kurduğu müziğe daha yakın. “Born to Die”ın da bestelerinin hemen hepsinin aşağıda Del Rey’in imzasının olmasına rağmen işin prodüksiyon kanadında dizginler bir tedarik tutulmuş hissi var. Born to Die, her şeye sahip olmasına rağmen bir türlü mutlu olamayan depresif bir kızın hikayesini anlatıyor. Sonuna geldiğinizdeyse dimağınızda acı bir his bırakıyor.

NEXT MODELS’LA DA ANLAŞMA İMZALADI

Lana Del Rey ilk çıkış yaptığında, müzikal anlamda Cat Power’ın mirasçısı olarak lanse edilmişti. Kariyeri peyderpey, gözümüzün önünde inşa edilen Del Rey’in prodüktörü, doğrusu fazla başarılı işlere imza atan bir ad: Emile Haynie. Ticari ve sanatsal başarı açısından Del Rey’den çok daha üstün olan, popüler kültür öncüleri Eminem, Lil Wayne ve daha nicesi de onun eseri. Lana Del Rey’deki acayip efsun, aleyhinde konulmaz bir biçimde onu merak etmenize sebep oluyor. Lana Del Rey aynı zamanda modellik yapıyor. Miranda Kerr, Belli Başlı Beatriz Barros gibi top modellerin de sözleşmeli olduğu Next Models’ın bünyesinde bundan böyle Lana Del Rey de var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here