Kibariye kimdir

Asıl adı Bahriye Tokmak olan Kibariye, 10 Ağustos 1960 yılında, Manisa’nın Akhisar ilçesi Kapaklı köyünde doğdu. Kibariye doğduğunda annesi ile babası henüz evlenmediği için nüfus kayıtlarına doğum tarihi sonra 1959 olarak geçti. 1981’de kayıtlardaki doğum tarihinin düzeltilmesi için mahkemeye başvuran Kibariye, doğum tarihini 1960 olarak düzeltti.

AİLESİNE SOMUT TAKVIYE İÇİN SAHNEYE ÇIKTI

8 kardeşi yer alan Kibariye’nin ailesi, pamuk ve tütün toplayıcılığı ile geçinmekteydi. Ailesinin geçimini sağlama sıkıntısı sebebiyle hiç okula gidemeyen Kibariye, 11 yaşından bu yanlamasına sahnelerde sanatını icra etmekte.

Akhisar’da yaşamış Enver Düzay isimli müzisyenin keşfettiği Kibariye, o dönemde kendi deyimiyle ‘aşırı’ yoksul bir ailenin minik kızıydı. Babası ayakkabı boyayarak annesi de düğünlerde darbuka çalarak, para kazanarak sekiz çocuğa bakmaya çalışırken Kibariye en büyük çocuk olduğu için kardeşlerini düşünerek anne ve babasına yardımcı olmak için sahneye çıktı.

Birincil sahneye çıktığı günü “Ailem için başladım bu işe. Tek isteğim kardeşlerimin karnını doyurmaktı. Annem elindeki dört zeytinin hesabını yapardı. Mucize diye bir arkadaşım vardı, beni bir işe götürdü. Sesimi duyunca Enver ağabey ‘Bu kız kim?’ diye sormuş. O gün kazandığım hemen hemen hiç parayla buzdolabını doldurmuştuk” cümleleriyle anlatan Kibariye, ilk olarak Akhisar’da bir gazinoda sahne aldı.

İZMİR’DE SANATÇILARIN DİKKATİNİ ÇEKTİ

Kibariye kısa vakit sonradan benzer gazinoda çalışan bir arkadaşının arabulucu olmasıyla 1974’te İzmir’deki bir pavyona sahne almak için gitti. Oysa pavyon sahipleri Kibariye’nin sesini dinlemeden, fiziğine bakarak Kibariye’yi işe almadı. İki sene daha sonra 1974’te tekrar benzer “Çağlayan Saz” pavyonuna dışarı giden Kibariye, ikinci denemesinde pavyon sahibiyle anlaşarak 150 lira karşılığında sahne almaya başladı.

1980’lerde İzmir sahnelerinde çalışan Kibariye, o yıllarda İzmir Fuarı’na gelen tüm sanatçıların dikkatini çekti. Bunlar aralarında Muzaffer Özpınar da vardı. Meşhur bestekar, sanatçıyı o zamanlar İstanbul’da Stardust gazinosunu çalıştıran Turgut Akyüz’e anlattı ve merhum Turgut Akyüz, Kibariye’yi kulak vermek istediği için İzmir’den İstanbul’a gelen Kibariye’nin kaderi de bu nedenle değişmeye başladı. Gazinocu Turgut Akyüz tarafından fazla takdire değer Kibariye, Stardust gazinosunda sahne almaya başladı.

AKHİSAR’DA ÜNÜ YAYILMAYA BAŞLADI

O geceden daha sonra Kibariye her akşam şarkı söylemeye başladı. Sesi fazla beğenildi ve sürekli ekstralara çıkmaya başladı. Sahnede Orhan Gencebay, Gönül Akkor Hale Gelmiş ve Esengül’ün 45’liklerindeki şarkıları seslendiren Kibariye’nin Akhisar’da ünü yayılmaya başladı.

Bundan daha sonra yaşadıklarını ‘Allah yürü ya kulum dedi’ diyerek açıklayan Kibariye, İzmir’de sahne almaya başladı ve ailesini hatta babaannesini de alarak İzmir Mezarlıkbaşı’nda tek odalı bir eve taşındı. Ailesinin tüm maddi yükümlülüğü de üzerine alan Kibariye, İzmir Kordon’daki Çağlayan Pavyon’da yaşı tutmadığı için firari olarak çalışıyordu. O dönemde İzmir Fuarı’nda sahne alan Akıllı Müren, Neşe Hamamböceği ve Gönül Akkor gibi isimler akşamları Kibariye’yi dinlemeye geldi. 17 yaşında da İstanbul Gayrettepe’deki Stardust Gazinosu’nda çalışmaya başlayan Kibariye, ilk gecesinde dönemin çoğu ünlüsünü sahnede kendisini dinlerken buldu.

SEDA SAYAN İLE KONUT ARKADAŞI

Stardust’a 4 yıl her tarafında sahne almaya aralıksız Kibariye o dönem Etiler’de tuttukları evde, konut arkadaşı Seda Sayan ile yaşadı. ‘İstanbul’da edindiğim ilk ve son arkadaşım Seda’dır’ diyen Kibariye, yaşadığı günleri hâlâ unutamadığını birçok röportajında belirtti.

EVLİLİKLERİ ÇOK KONUŞULDU

21 Aralık 1979’da taksi şöförü Tunay Ürek ile evlenen Kibariye 17 yıllık evliliğini ihanete uğrayınca bitirmek zorunda kaldı. 1999 yılında ikinci evliliğini, ailesinin bilhassa de annesinin sert eleştirilerine karşın 18 yaşındaki Ali Küçükbalçık’la gerçekleştirdi. Kibariye’nin sürpriz evliliğinin ardındaki magazin basınında evliliğin sonunun nasıl olacağı tartışıldı. Çünkü benzer dönemde birçok ünlü ad kendinden yaşça minik kişilerle evlenmiş, kısa zaman içinde bu birliktelikler son bulmuştu. Kibariye’nin evliliği halen devam etmekte ve Kibariye bu evliliğinden bir çocuk sahibi oldu. 39 yaşında anne olmasıyla da gündeme gelen Kibariye, ikinci evliliğini gerçekleştirdiğinde eşinden 20 yaş büyüktü.

OKUMA YAZMA ÖĞRENME SÜRECİ

Kibariye televizyon ekranlarında ve sahnelerde hiçbir vakit doğallığını kaybetmemesiyle hafızalara kazandı. Hatta bu doğallığı bile zaman zaman eleştiri konusu oldu. Maddi yeteneksizlik ve minik yaşlardan itibaren kastetmek zorunda kalması yüzünden okuma-yazma öğrenemeyen Kibariye, bu durumu karışık yapmadı ve dile getirmekten de hiçbir zaman çekinmedi. Kibariye, ‘Kızım dünyaya gelmeden okuma-yazma öğrenmeliyim, yahut kızıma nasıl yardımcı olurum’ düşüncesiyle eşinin yardımını alarak okuma yazma öğrenmeye başladı.

2005 yılında kadınlara okuma-yazma öğretmeyi amaçlayan ‘Bizim Sınıf’ isimli sabahtan programında sunuculuk yapan Kibariye, okuma ve yazmayı sonra öğrendiğini belirterek ‘Öğrenmenin yaşı yoktur’ mottosuna kendisini misal gösterdi. Kibariye, Türkiye’de okuma yazma bilmeyen kadınların sayısının azalması için çalışmalar yaptı ve bu kadınları okula gitmeye özendirme etmeye kendini adadı. Senelerdir sahnelerde yer alan ve 32 albüm çalışması olan Kibariye, okuma- yazma bilmediği zamanlarda yaşadığı zorlukları ve okuma yazma öğrenmenin önemini baştan açıklama etti.

HATASIZ SES ÖDÜLÜ

Amerikalı, Avrupalı, Türk ve Arap bilim insanı ve sanatçılarından oluşan Montu Uluslararası Merid Müzik Ödül Komitesi 1996 yılında Kibariye’ye Montu Milletlerarası Müzik Merid Doktoru Ödülünü verdi. Japonya’daki bir ses laboratuvarında yapılan bilimsel araştırmanın sonucunda ‘Dünyanın hatasiz sesli sanatçısı’nı seçmek amacıyla bahşedilen ödül için laboratuvarda, eserlerden hedefi olmadan bölümler alınarak sanatçıların içten ses basıp basmadıkları teftiş edilirken, Kibariye’nin yüzde 100 kusursuz ses çıkardığı bilgisayarlar göre onaylandı. Benzer araştırma Fransa ve ABD’de de tekrarlandı. Ve sonuç olarak Kibariye doğru ses tonunu çıkarttığı belirterek ödüle layık görüldü.

TELEVİZYON HAYATI

Kibariye fazla kısa sürede gerek sesi gerekse yorum her şeyden önemlisi de doğallığıyla tüm medyanın dikkatini çekti.1981 yılında birincil teklifi yeni yıl gecesi programı için TRT Televizyonu’ndan aldı. Kibariye’nin ulusal anlamda ün kazanmasına sebep olan bu önerge sonrasında, 1982 yılında ilk olarak bir sinema filminde rol aldı. Ilk showunu “Darısı Başınıza” isimli evlendirmeyi konu alan eğlence programı ile Kanal 6’da gerçekleştiren Kibariye, sonradan “Eğlen Coş İşte Kiboş” ismi ile atv’de devam etti.

sonradan Star TV’de “Kibariye Show” ile ve son olarak TGRT’de yapılan program ile sona erer. Ardından 2011 yılı Ekim ayında Kanaltürk TV de Kibariye isimli programa başladı. Ve son olarak da atv’de yayınlanan Oryantal Star yarışmasında jürilik yaptı. Toplam 32 albümü yer alan Kibariye, 4 film ve 2 dizide de rol aldı.

ROMAN HOŞ SANATLAR OKULU BAŞLAMAK İSTİYOR

2014 yılında Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile bir araya gelen Kibariye, yakın zamanda açmaya hazırlandığı Roman Güzel Sanatlar Okulu hakkında düşünce alışverişinde bulundu. Sanat hayatının 40’ıncı yılını bu projeyle hatırasına yapmak istiyor.

Son olarak 2015 yılında Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Dolmabahçe’de Romanlar buluşmasına katılan usta Kibariye çıkışta gazetecilere “Burada olmaktan çok kibir duydum. İyi fakat çağırdılar. Fazla ağladım çünkü çok duygusal laflar vardı içeride. Fakat gerçeklerdi” açıklamasıyla gündemdeydi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir