Ana sayfa DİZİ HABERLERİ Haluk Bilginer kimdir

Haluk Bilginer kimdir

11 views
0
PAYLAŞ
Haluk Bilginer kimdir
Haluk Bilginer kimdir

5 Haziran 1954 günü sigortacı Tahsin Bey ile ev kadını Bedriye Hanım’ın üç çocuğundan ortancası olarak dünyaya geldi. Lise son sınıfta okulunun tiyatro koluna girdi ve Halkçı İzmir Gazetesi’nin açtığı liselerarası tiyatro yarışmasında ilk ödülünü aldı. Jürideki tiyatro müdürü Ragıp Haykır’ın davetiyle İzmir Devlet Tiyatrosu’nda konuk oyuncu olarak çalıştı. 1971 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’ne girdi.

Devlet Konservatuvarı’ndaki eğitimini bitirdikten daha sonra Devlet Tiyatrosunda çalıştı. 1977’de İngiltere’ye Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi’nde (LAMDA) bünyesinde eğitimini sürdürdü. 1980 – 1993 yılları arasında İngiltere’de TV dizilerinde ve tiyatrolarda oyuncu olarak tayin yaptı. “Eastenders” dizisinde 250 birim canlandırdığı Kıbrıslı Mehmet Osman rolü ile ün kazandı.

INDIANA JONES

1987 yılında ilk defa Gecenin Öbür Yüzü adlı film çekimi için birincil kez İstanbul’a geldi ve bu filmin setinde 1992 ‘de evleneceği mektep arkadaşı Zuhal Olcay ile tanıştı. Hayatını bir vakit İstanbul-Londra aralarında sürdürdü. 1992’de evlendikten sonradan çift, Hollywood’da “Indiana Jones” dizisinde, Türkiye’de de Yavuz Özkan’ın “İki Bayan” filminde birlikte rol aldı. Çeşitli televizyon programları tamamen ünlendi.

TİYATRO SEVDASI

1996’da Tomris Giritlioğlu’nun 80. Adım filminde, ardındaki “İstanbul Kanatlarımın Altında”, “Ressam Beni Öldürsene”, “Masumiyet” gibi ödüllü filmlerde rol aldı. Oyunculuğunu tiyatro sahnesinde devam etmek isteyen Haluk Bilginer, 1990 yılında İsmet Levendoğlu ve Zuhal Olcay ile Tiyatro Stüdyosu’nu kurdu. Tiyatro Stüdyosu`nun Aldanma (Harold Pinter), Kan Kardeşleri (Willy Russell), Derin Bir Solgun Al (Ben Elton), Çöplük (Turgay Nar), Histeri (Terry Johnson) ve Balkon (Jean Genet) oyunlarında başrolleri üstlendi. Bir tiyatro salon sahibi almak için Odeon Sineması’nı kiralayıp inşaata başladı ancak 1996’da çıkan yangınla bütün emekler boş yere gitti. Yılmayan Bilginer ve Olcay topluluktan ayrılarak 1999’da Moda’da yoktan var ettikleri bir salonda Oyun Atölyesi’ni kurdu.

2003 yılında Ezel Akay’ın yönetmenliğini üstlendiği, ve birçok ünlü ismin kadrosunda yer aldığı Neredesin Firuze adlı yapımda oynadı. Bu filmde canlandırdığı başarısız müzik yapımcısı Hayri karakteriyle bir kez daha izleyenleri kendisine hayran bırakan Haluk Bilginer, daha sonra 2004 yapımı “Hırsız Var”, 2005 yapımı “Hacivat Karagöz Niçin Öldürüldü?” ve “Kısık Ateşte 15 Dakika” adlı sinema filmlerinde rol aldı. Bilginer 2010 yılında, Ezel dizisindeki Kenan Birkan rolüyle hafızalara kazındı.

EVLİLİKLERİ

Haluk Bilginer, 1987 yılında tanışıp 1992’de evlendiği Zuhal Olcay ile 14 Aralık 2004’te ayrıldı. Ardındaki bir süredir birlikte olduğu pop şarkıcısı ve dizi oyuncusu Aşkın Nur Yengi ile 6 haziran 2006’da kardeşinin Urla’daki evinin bahçesinde evlendi. Sanatçının bu evlilikten Nazlı adında bir kızı bulunmaktadır. 2012 yılında Aşkın Nur Yengi ile boşanmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here