Ana sayfa DİZİ HABERLERİ Grace Kelly kimdir

Grace Kelly kimdir

7 views
0
PAYLAŞ
Grace Kelly kimdir
Grace Kelly kimdir

Bütün zamanların en iyi oyuncularından biri olarak kabul edilir. Sinema kariyeri, en başarılı olduğu dönemde Monako prensi Rainer’la olan evliliği yüzünden sona eren Kelly, zerafeti ve güzelliğiyle Hollywood’un en favori oyuncularından biridir. Sharon Stone, Madonna, Annette Bening ve Jennifer Love Hewitt gibi meşhur isimler Kelly’den epeyce etkilenmişler, bir tarz ikonu olarak oyuncunun tarzını benimsemişlerdir. The Country Girl, The Swan ve Mogambo oyuncunun en kayda değer filmleri arasındadır. Kelly’nin Rainer’la olan evliliğinden sonradan Monako’nun popüleritesi artmış ve ülke turizm açısından önemli bir bedel taşımaya başlayarak zenginleşmiştir. Grace Kelly, tüm dünyayı yasa boğan trajik bir kaza sonucu hayata gözlerini yummuştur.

12 Kasım 1929’da dört çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olarak Philadelphia, Amerika’da dünyaya geldi. İrlanda asıllı babası John Kelly, Philadelphia’nın saygın ailelerinden birinin oğluydu ve kendi çabasıyla milyoner olmuş başarılı bir işadamıydı. Çocukluğu oldukça kuytu bir ortamda geçen Kelly’nin ailesinde sanatla uğraşan birçok isim vardı. Bu yüzden sinemaya ısınması hiç baskı olmamıştı. 12 yaşında rol aldığı piyesle ilk sahne deneyimini kazanan Kelly, lise yıllarında güzel sanatlara olan ilgisiyle dikkat çekiyordu. Mektep yıllığında ileride büyük bir yıldız olacağı yazan oyuncu, dans ediyor ve tiyatroyla ilgileniyordu.

Alfred Hitchcock’un “Dial M for Murder”, “Rear Window” ve “To Catch a Thief” isimli filmlerinde başrolde izleyici karşısına meydana çıkan Kelly, kariyerinin en kayda değer ödülüne nihayet kavuşacaktı. Bing Crosby ile oldukça başarılı bir ikili oluşturdukları “The Country Girl” filmindeki performansıyla en iyi bayan oyuncu dalında oscar ödülünü kucakladığında sene 1955’ti. Benzer yıl, The Swan filminde bir prensesi canlandıracak olan Kelly, Cannes film festivaline konuk oyunculardan biriydi. Bu şenlik ünlü oyuncunun hayatının dönüm nokatalarından biri olan bir tanışmaya vesile oldu. Çünkü Monako prensi Rainer da o yıl davetlilerden biriydi ve görünce Kelly’ye aşık oldu. Birkaç ay sonra basının büyük ilgisini çeken bu yakınlaşma, Rainer’ın Amerika’yı ziyaretiyle tamamen büyüdü. Zira Rainer Amerika’ya boşuna gitmemiş, meşhur yıldızın ailesiyle tanışmak için manâlı bir adım atmıştı. Sonunda prensin izdivaç teklifini kabul eden Kelly, son filmi “High Society”nin çekimleri sona erdikten sonra aktrisliği bıraktı. Sinemayı ve Amerika’yı terk edip Rainer’la birlikte yeni bir yaşam için Monako’ya giden oyuncu, yüzyılın evliliği için hazırlanmaya başladı.

Düğün öncesi Monako sarayı baştanbaşa yenilendi ve Grace Kelly ailesi, hizmetiçileri ve köpeğiyle 18 Nisan 1956′ da lüks bir transatlantikle Monako’ya gitti. Basının ve Kelly’nin hayranlarının büyük ilgi gösterdiği nikah töreni için 20.000 kişi sokaklara dökülmüştü. Dünya televizyonlarından naklen verilen tören olay oldu. Aktrisin gelinliği MGM stüdyolarının Oscar ödüllü kostümcüsü Helen Rose kadar tasarlanmıştı. Düğün sonrası çift, Rainer’ın yatıyla 7 hafta sürecek balayına çıktılar.

Dedikodulara göre Prens Rainer’ın Grace Kelly’yi kendisine eş olarak seçmesindeki en manâlı faktörler, Kelly’nin Katolik olması ve çocuklara aşırı düşkünlüğüydü. Hem güzelliği, iyi bir aileden gelişi ve yıpranmamış şöhreti de aktrisi yerinde bir gelin yapmıştı. Monako prensesi olduktan sonra tahtını üç çocukla taçlandıran Kelly, ikisi kız elde etmek üzere 3 çocuk dünyaya getirdi. 1957’de Prenses Caroline, 1958’de Prens II. Albert ve 1965’te Prenses Stéphanie doğdu.

Monaco Sarayı’na layık elde etmek için elinden geleni yapan hoş oyuncu bunda epeyce başarılı oldu. Zira Monako o döneme değin hiç olmadığı değin popüler oldu ve en favori turistik yerlerden biri haline geldi. Grace Kelly yıldız ruhunu Monako’ya da bulaştırmıştı. Oyunculuğu, genç yaşta şan oluşu ve Monako prensesliğiyle hayatında her şey fazla hızlı gelişmişti Kelly’nin. Oysa güzel yıldızın sonu da hiç beklenmedik şekilde trajik olacaktı.

1982 senesinde hemen şimdi 52 yaşındayken kızı Stephanie’nin ufak yaralarla atlattığı trafik kazasından sağ olarak kurtulamayan prenses, dedikodulara göre rol aldığı Hitchcock filmi To Catch a Thief’teki seri sürücülük sahnesini kızına canlandırmaya çalışırken kaza gerçekleşmişti. Başta Monako elde etmek üzere tüm dünyayı yasa boğan ölümünden daha sonra Kelly, büyük bir fenomene dönüştü. Cenaze töreni onbinlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen yıldızın ölümünün ardındaki eşi Rainer, hatırasına sadık kalarak, yeniden hiç evlenmedi. 2005 yılında hayatını kaybeden prens, Kelly’nin yanında gömüldü.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here