Ana sayfa DİZİ HABERLERİ Garry Kasparov kimdir

Garry Kasparov kimdir

5 views
0
PAYLAŞ
Garry Kasparov kimdir
Garry Kasparov kimdir

Garry Kasparov, 13 Nisan 1963’de, Azerbeycan’ın başkenti, Bakü’de dünyaya geldi. Satranç tahtası başında fazla küçük yaşlarda aldığı başarılar sayesinde, eski Dünya Şampiyonu Botvinnik’in öğretmenliği altındaki çalışmalara katılma hakkı kazandı. Eski Dünya Şampiyonu Mikhail Botvinnik, “Gelecek, bu genç adamın ellerinde yatıyor.” dediğinde, Garry Kasparov henüz 11 yaşındaydı. 13 yaşında, SSCB Gençler Şampiyonu olan ve Fransa’daki 16 yaş altı turnuvada, üçüncülüğü paylaşarak ilk kez ülkesi dışındaki uluslararası turnuvalarda oynamaya başlayan Kasparov, Sovyetler Birliği’ni, o yaşta, Batı’da temsilci ilk kişidir.

17 yaşında Büyükusta ve 19 yaşındayken de, dünyanın en kuvvetli oyuncusu olan Kasparov, 1985’de, 22 yaşındayken Anatoly Karpov’u yenerek, en genç Dünya Şampiyonu oldu.

Rusyadaki ismiyle “Garik”, 16 yaşına geldiğinde, dünya çapında tanınmaya başlamıştı. 1979 yılında, 14 büyük ustanın bulunduğu bir turnuvaya katılma şansı bahşedilen Kasparov, henüz FIDE ratingi çıkarmamış olmasına karşın turnuvayı açık farkla kazandı ve adını, dünya şampiyonu adayları arasına yazdırarak, fazla dinç bir rakip olduğunun sinyallerini verdi.

Kasparov, 21 yaşındayken, Mikhail Botvinnik’in öğrencilerinden olan, efsanevi Sovyet oyuncu Anotoly Karpov’la, dünya şampiyonluğu için maç yaptı. 5 ay ve 48 oyun süren maç, Dünya Satranç Federasyonu Başkanı Compomanes’in, maçı, şampiyon oyuncu belirlenmeden iptal etmesiyle sona erdi. Bir sonraki sene, tekrarlanan maçta, Kasparov, Karpov’u yenerek dünya şampiyonu oldu.

1984’den 1990’a değin, Karpov’la dört kere karşılaşan Kasparov, iptal edilip, Karpov’un ünvanını muhafaza etmesini sağlayan, maçtan daha sonra, rakibini, sırt sırta oynanan 3 maçta da daha aşağı etti. Kasparov ünvanını, 1993 yılında, Nigel Short’a ve 1995 yılında da, Hintli oyuncu Viswanathan Anand’a aleyhinde yenilmeyerek, başarılı bir biçimde korudu.

2000 yılında, Sovyet oyuncu Vladimir Kramnik’e karşı umulmadık bir mağlubiyet bölge Kasparov, buna rağmen, 1985 yılından, 2001 yılına değin FIDE’nin yayınladığı rating listelerinde daima bir numara olmuştur. Hala, uzmanlarca dünyanın en kuvvetli oyuncusu olarak görülen Kasparov, stil olarak, Alekhine’i misal almıştır. Canlı ve kontrolü ele almaya yönelik bir oyun tarzı olan oyuncunun, ataklarında Tal’inkilerden öbür olarak, Botvinnik ekolünün izleri görülür.

Dört kitabın yazarı Kasparov, hem, politika, eğitim ve sosyal reformlar konusunda Doğu Avrupa’nın önemli bir sözcüsüdür. Bağış kampanyaları konusunda sağduyu olan meşhur oyuncu, Moskova’da, devrimden daha sonra kurulan ilk özel vakıf olan, “Kasparov Vakfı”nı kurdu. Kasparov, satrancın okullarda ders olarak uygulanması konusunda da girişimlerde bulunmaktadır ve Kasparov Milletlerarası Satranç Akedemi’sini kurmuştur. Rus ekonomisi konusunda da bir bilirkişi olarak aşina Kasparov, Wall Street Journal’da makalesi yayınlanan, en genç yazardır.

1993 yılında, Kasparov ve Short, Profesyonel Satranç Birliği’ni (Professional Chess AssociationPCA) kurarak, satrancı, herkes göre oynanan bir oyun haline getirme girişimde bulundular. Kasparov, Davos’taki Dünya Ekonomi Forumu ve Madrid’deki Cursos de Verano gibi uluslararası konferensların düzenli hatip konuğudur.

Dünya çapındaki ünü, bilgisayar üreticilerinin de dikkatini çeken Kasparov, bazı şirketlerin teknolojinin ne dek geliştiğini uygulamak için, onu yenebilecek bir bilgisayar üretmeyi denemelerine sebep oldu. IBM, Deep Blue isimli bir bilgisayar üreterek, 1997’de Kasparov ile bir tesadüf ayarladı. Ilk maçta yenilen Deep Blue, geliştirilerek, Deeper Blue adını aldı. Deeper Blue, Kasparov’u beraberliğe zorlamayı başardı oysa yenemedi.

Linares Turnuvası’nı birinci bitirdikten sonradan,10 Mart 2005’de, düzenlenen basın toplantısında, faal satrancı bıraktığını ifade eden Garry Kasparov’un, ELO ratingi, kurallar gereği, FIDE göre, 1 sene dek tutuldu. Kasparov Nisan 2006’da, ELO listesinden çıkarıldı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here