Ana sayfa DİZİ HABERLERİ Egemen Bağış kimdir

Egemen Bağış kimdir

14 views
0
PAYLAŞ
Egemen Bağış kimdir
Egemen Bağış kimdir

1970 Bingöl doğumlu olan Bağış, Siirtlidir. Babası Abdullah Bağış, 1974–1979 yılları aralarında Siirt Belediye Başkanlığı yapmıştır. “The Baruch College of The City University of New York” İşletme Fakültesi İnsan Kaynakları bölümünde lisans eğitimi görüp, Kamu Yönetimi üstüne de master yapan Dominant Bağış, Beyhan Bağış ile evli olup iki çocuk babasıdır.

BAŞMÜZAKERECİ SEÇİLDİ

2002’de İstanbul Milletvekili seçilen Hakim Bağış, AB ile bütün üyelik görüşmelerini yürütmek üzere Devlet Bakanı ve Başmüzakereci olarak görevini yürütmüştür. Daha önce AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yapan Bağış, Genel Başkan Yardımcısı olarak AK Parti’nin en yüksek yürütme organı olan Merkez Yürütme Kurulu üyeliğinde bulunmuştur. Milletlerarası ilişkilerde ve diplomaside AK Parti’nin kilit ismi olarak ödev yapmış olan Bağış, partinin milli, milletlerarası temaslarında ve teşkilatlarında dış politika konularında yönlendirme ve koordine etme görevini yerine getirmiş, kayda değer küresel gelişmelerin parti yönetimine akışını koordine etmiştir.

2 KEZ SEÇİLEN TEK BAŞKAN

Bilgi Üniversitesi Küresel Sorunlar Platformu’nun kurucusu olan Bağış, Platform’un Danışma Kurulu Başkanlığı görevini de yürütmüştür. bununla beraber, kurucuları aralarında yer aldığı “İstanbul Merkezi Brüksel” Idare Heyeti Üyesi’dir. 1990’larda, New York’ta yer alan Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu’nun Başkanlığını yapan Bağış, derneğin oy birliği ile iki kez üst üste seçilen tek başkanıdır. Öteki yandan, Ankara merkezli bir devlet birimi olan Yurt Dışındaki Türkler Danışma Kurulu’nda üye olarak hizmet vermiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here