Ana sayfa DİZİ HABERLERİ Binali Yıldırım kimdir

Binali Yıldırım kimdir

12 views
0
PAYLAŞ
Binali Yıldırım kimdir
Binali Yıldırım kimdir

Ak Parti Genel Başkan Adayı Binali Yıldırım, 20 Aralık 1955 tarihinde, Erzincan Refahiye’de dünyaya geldi. Şimşek; 58, 59, 60. ve 61. Hükümet’lerde Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı olarak tahsis yaptı.

AK PARTİ İZMİR MİLLETVEKİLİ VE ULAŞTIRMA BAKANI OLDU

TBMM’nde 22. Dönem’de AKP’den İstanbul ve 23. Dönem’de AKP’den Erzincan milletvekili, 24. Dönemde de AK Parti İzmir milletvekili olarak yer almıştır. 61. Hükümette ismi değiştirilen Ulaştırma Bakanlığı yerine Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olmuştur.

İşte Binali Yıldırım’ın hayatı…

BİNALİ YILDIRIM’IN EĞİTİMİ 

İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi Yapı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu ve benzer bölümde yüksek lisans yaptı. 1978-1993 yılları arasında Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tersanesi’nde dağıtılmış kademelerde idare yaptı. 1990-1991 yılları arasında İsveç’te bulunan Milletlerarası Denizcilik Örgütü’ne (IMO) ait Dünya Denizcilik Üniversitesinde (WMU) Denizde Can ve Mal Güvenliği Yönetimi konusunda ihtisas eğitimi aldı. Bu eğitim esnasında toplam 6 ay İskandinavya ülkeleri ve Avrupa’da dağıtılmış ülke limanlarında Denizcilik İdaresi Uzmanları ile birlikte kontrollerde bulundu.

Binali Yıldırım kimdir

ÇALIŞMA YAŞAMSAL

İTÜ Gemi Yapı ve Deniz Bilimleri Fakültesinde muavin ve araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1994-2000 yılları aralarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmeleri (İDO) ‘da Genel Müdürlük görevinde bulundu. Bu görevi sırasında İstanbul’da toplu taşımacılığın denize kaydırılması yönünde kayda değer projelere imza attı. Ilk Önce İstanbul-Yalova ve Bandırma hatlarının açılarak, Adnan Menderes ve Turgut Özal hızlı feribotlarının sefere konulması olmak üzere İstanbul’a kazandırılan toplam 29 iskele/terminal, 22 deniz otobüsü ve 4 feribotla İDO’yu alanında dünyanın en büyük şirketleri arasına soktu. 1999 yılında deniz toplu taşımacılığı ve turizme katkılarından dolayı milletlerarası “Skal Kulübü” göre verilen kalite ödülüne bedel görüldü.

ERDOĞAN DÖNEMİNDE ULAŞTIRMA BAKANI OLDU

58. Hükümet (Gül Hükümeti), 59. ve 60. Hükümetler (I. Ve II. Erdoğan Hükümetleri) dönemlerinde Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı ve TBMM 22. Dönem AKP İstanbul ve 23. Dönem AKP Erzincan milletvekilliği görevlerinde bulundu. Bakanlığı esnasında gerçekleşen 22 Temmuz 2004 tarihli Pamukova Tren Kazası’nda 41 yolcunun vefat etmesi ve 80 yolcunun yaralanmasına ve de olay sonucunda oluşan kamuoyunun yoğun baskısına karşın kazada sorumluluk kabul etmedi ve de istifasını vermedi. Yıldırım ayrıca Youtube’un kapanmasına yönelik yoğun eylemleri ile uluslararası kamuoyunda sansürü teşvik eden bir figür olarak uyarı çekti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 6 Temmuz 2011’de açıkladığı “Beceriklilik Kabinesi” olan 61. hükümette Binali Şimşek, Türkiye’nin 71. Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı. Bu göreve 4. kere getirilen birincil bakan oldu.

AK PARTİ’NİN YENİ GENEL BAŞKAN ADAYI OLDU

Şimşek; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın gerisinde 19 Mayıs 2016 gününde Ak Parti MKYK’nın oy birliğiyle Genel Başkan Adayı olarak açıklandı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here