Ana sayfa DİZİ HABERLERİ Angelina Jolie kimdir

Angelina Jolie kimdir

14 views
0
PAYLAŞ
Angelina Jolie kimdir
Angelina Jolie kimdir

Angelina Jolie Voight, 4 Haziran 1975’te Los Angeles’da Akademi Ödülü kazanmış aktör Jon Voight ile yalnızca iki filmde oynamış aktris Marcheline Bertrand’ın kızları olarak doğdu. bununla beraber Chip Taylor’un yeğeni, James Haven’ın kız kardeşi olan Jolie’nin vaftiz annesi Jacqueline Bisset ve vaftiz babası Maximilian Schell’dir.

OYUNCULUK KARİYERİ

1976 yılında Jolie’nin anne ve babası boşandı. Bunun ardından Jolie, sinema kariyerini yarıda bırakmak zorunda kalan annesi Marcheline Bertrand ve kardeşi James Haven ile birlikte New York eyaletindeki Palisades kentine gitti. Bir zaman New York’da yaşamış Jolie, 11 yaşındayken Los Angeles’a geri döndü.

Burada Lee Strasberg Theatre Institute’na kayıt olarak oyunculuk hayatına antre yaptı. Bu okulda birkaç küçük yapımda bulunan Jolie, 2 yıl eğitim aldıktan sonra Beverly Hills High School’da eğitimine devam etti. 14 yaşında okuldan atılan Jolie, 2 sene sonradan okuluna geri döndü.

14 YAŞINDA MODELLİĞE BAŞLADI

Jolie, 14 yaşındayken model olarak çalışmaya başladı. Los Angeles, New York ve Londra’da modellik yapan Jolie, aynı zamanda çoğu müzik videosunda görüldü. 16 yaşında ise tiyatroya döndü ve ilk rolünde bir Alman fetişini canlandırdı.

BABASI İLE KAVGA ETTİ SOYADINI DEĞİŞTİRDİ

Bu dönemde babasından tiyatro alanında birçok şey öğrendiğini bildiren Jolie, babası ile aralarının açıldığını belirterek Temmuz 2001’de Voight soyadının kaldırılması ve adının Angelina Jolie şeklinde değiştirilmesi için dilekçe verdi. 2002 yılının Eylül ayında ise resmen soyadı değişti.

HOLLYWOOD’UN EN ÇOK KAZANANI

ILK ÖNCE 1982’de babasının oynadığı Lookin’ to Get Out (1982) filminde görülen Jolie’nin oyunculuk kariyeri düşük bütçeli bir film olan Cyborg 2 (1993) ile başladı. Ilk başrolünü Hackers (1995) filmi ile aldı. Önemli övgüler alan biyogrofik filmler olan George Wallace (1997) ve Gia’da (1998) başrolde oynadı ve Girl, Interrupted’daki (1999) performansı ile En İyi Tezgâhtar Kadın Oyuncu dalında Yüksekokul Ödülü aldı.

Lara Croft: Tomb Raider (2001) filmi ile büyük galibiyet sağlayarak dünyaca meşhur ünlü bir oyuncu haline geldi. Ardından ise Hollywood’un en çok tanınan ve en çok kazanan oyuncularından oldu. Şimdiye kadarki en büyük ticari kazancını aksiyon-komedi türünde olan Mr. & Mrs. Smith (2005) ve canlandırma türündeki Kung Fu Panda (2008) ile sağladı.

EVLİLİKLERİ İLE DAIMA GÜNDEMDE

Angelina Jolie, birincil evliliğini 28 Mart 1996’da Jonny Lee Miller ile gerçekleştirdi. Düğününe yalnızca Jolie’nin annesi ve Miller’ın en yakın arkadaşı katıldı. Izdivaç üç yılın sonunda sona erdi ve Jolie 1999’da boşandı.

KOCASININ KANINI BOYNUNDA TAŞIDI

Jolie, 1999’da Pushing Tin filmini yaparken aktör Billy Bob Thornton ile tanıştı ve onunla evlendi. Medyada büyük ilgi çeken bir çift oldular. Birbirlerinin kanlarını boyunlarında birer kolyede taşıyarak gündeme gelen çift, 2005 yılında boşandı.

BRAD PITT İLE BİRLİKTE

Jolie, 2005’in başlarında, “Brad Pitt ve Jennifer Aniston’un boşanmalarına niçin olduğu” suçlamasıyla bir skandala karıştı. Itham “Mr. & Mrs. Smith filminin çekimleri esnasında Jolie ve Pitt’in bir ilişki yaşadığı” yönündeydi. Jolie bunu daima reddetti, lakin birbirlerine set esnasında “aşık olduklarını” kabul etti.

PEOPLE DERGİSİNE AÇIKLADI

Dünyanın en alaka çeken çiftlerinden olan Angelina Jolie ve Brad Pitt çiftine medya “Brangelina” adını taktı ve yıl boyunca hemen hemen her gün gündemdeydiler. 11 Ocak 2006’da Jolie, Pitt’in çocuğuna gebe olduğunu People dergisine verdiği röportajda onayladı ve bu nedenle ilişkilerini topluma başta açıklamış oldu.

EVLATLIKLARINI ÖZÇOCUĞU GİBİ BÜYÜTÜYOR

Jolie birincil çocuğu Maddox’u 7 aylıkken 10 Mart 2002’de evlat edindi. Maddox, 5 Ağustos 2001’de Kamboçya’da doğdu  ve Battambang’da bir yerel yetimhanede kalıyordu.

Jolie, ikinci çocuğu olan Zahara Marley’i altı aylıkken Etiyopya’da Addis Ababa’da yer alan Wide Horizons For Children adlı yetimhaneden 6 Haziran 2005’te evlat edindi.

Jolie, 15 Mart 2007’de Vietnam’da lokal bir hastaneye terk edilmiş olan 3 yaşındaki Pax Thien’i evlat edindi.

ÇOCUKLARININ RESİMLERİNİ 14 MİLYON DOLARA SATTI

Jolie, 2008 yılında Fransa’da Nice kentinde ikizlerini doğurdu. Bir kız ve bir erkek doğuran Jolie, kız olana Vivienne Marcheline ismini, erkek olana ise Knox Léon ismini verdi. Çocukların ilk resimleri People ve Hello! dergilerine 14 milyon dolar karşılığında satıldı.

BM’DE SIĞINMACI ÇALIŞMALARI

Jolie’nin şahsen bilinçli ayla gelmesi Kamboçya’da Tomb Raider filmini çekerken oldu. Daha Sonra, uluslararası tehlikeler hakkında daha pozitif bilgi olmak için UNHCR ile çalışmaya başladı.

PAKİSTAN İÇİN 1 MİLYON DOLAR

İlerleyen aylarda mültecilerin koşullarını daha iyi görebilmek için mülteci kamplarını ziyaret eden Jolie, 2001 yılının şubat ayında, birincil tarla çalışmasını Sierra Leone alanında ve Tanzanya’da gerçekleştirdi.

Jolie, UNHCR’a Pakistan için 1 milyon dolar bağışladı ve sonrasında oradaki Afgan mültecilerle buluşmak için Pakistan’a gitti. Jolie, bütün dünyada 20 ülkeden pozitif yerde alan (savaş alanı, mültecilerin alanı vs.) çalışmalarında bulundu ve mültecilerle buluştu.

DARFUR İÇİN 1 MİLYON DOLAR

2007’de, Jolie bir-iki jurnal görevde Darfur’dan gelen mülteciler için kötüleşen güvenlik durumunu ölçmek için Çad’a döndü. Bunun sonucu olarak Jolie ve Pitt, Çad ve Darfur’daki üç destek kuruluşuna 1 milyon dolar bağışladı. Bu esnada Jolie, Suriye’ye ilk ziyaretini gerçekleştirdi ve iki defa Irak’a gitti.

DÜNYA EKONOMIK FORUMUNDA KONUŞMACI

Daha önce 4 kez katıldığı Dünya Mülteci Günü’ne 2009 yılında Washington’da katılan Jolie, 2005 ve 2006 yılında Dünya Idareli Forumu’nda konuk konuşmacıydı. Foruma aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ali Babacan da katılmıştı. Jolie, keza insanların sorunlarını izah etmek nedeniyle kongre üyeleriyle Washington’da lobi yapmaya başladı. 2003’ten beri Jolie kongre üyeleriyle asgari 20 kere buluştu.

SURİYE KONUSUNDA MESAJLAR

2015 yılında BM Güvenlik Konseyi’nde Çin ve Rusya’nın Şam rejiminden yanlamasına davranış sergilerken ABD, İngiltere ile Fransa’nın muhaliflerin yanına yer alması durumu sebebiyle Jolie, Konsey’deki bu bölünmenin bir an önce bitmesini istek ederek “Konsey tek gövde olmalı” ifadesiyle gündeme geldi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here