Ana sayfa DİZİ HABERLERİ Angela Merkel kimdir

Angela Merkel kimdir

10 views
0
PAYLAŞ
Angela Merkel kimdir
Angela Merkel kimdir

Angela Dorothea Merkel, 17 Haziran 1954’te Hamburg’da doğdu. Babası Horst Kasner Berlinli Luteryen bir papaz, annesi Herlind ise öğretmendi. Komünist Doğu Almanya’da, Berlin’e 80 kilometre uzaklıktaki Templin kasabasında artan Merkel, öğrenciyken Free German Youth (FDJ) adlı komünist topluluğun üyesiydi. Matematik, fen ve dil derslerinde büyük yetenek belirten Merkel, Templin’deki öğreniminin arkasında 1973-1978 yılları aralarında Leipzig Üniversitesi’nde fizik eğitimi aldı. 1978’den 1990 yılına değin Central Institute for Physical Chemistry of the Academy of Sciences’ta devam ettiği öğreniminden fizik doktoru olarak mezun oldu ve kimya alanında çalışmaya başladı.

POLİTİK KARİYERİ HIZLI BAŞLADI

1989 yılında Berlin Duvarı’nın yıkılmasının ardındaki artan demokrasi hareketiyle Demokratischer Aufbruch Partisi’ne girerek, politikaya atıldı. 1990’da, Doğu Alman Cumhuriyeti’nin son hükümeti olan Lothar De Maizier geçiş hükümetinde sözcülük yapan Angela Merkel, benzer sene, Almanya’nın birleşmesinden iki ay önce Hristiyan Halkçı Parti’ye (CDU – Christian Democratic Union) girerek, birincil genel Almanya seçimlerinde Federal Alman Meclisi’ne CDU’dan seçildi ve üç ay içinde, Bayan ve Gençlik Bakanı olarak zamanın başbakanı Helmut Kohl’ün kabinesine girdi. Angela Merkel çok hızlı bir politik kariyer yaparak, 1991 ve 1998 yılları aralarında keza parti başkan yardımcılığını, hem de Helmut Kohl kabinelerinde iki kez bakanlık görevini üstlendi ve 1998’de partisinin genel sekreterliğine seçildi.

AMERİKA YANLISI POLİTİKA Dİ

2000 yılında, partisini sarsan kanunsuzluk skandalları sırasında önce Kohl ve öteki parti yöneticilerinin yanında yer alan ve hatta Kohl’ün Suudi Arabistan’a tank satışı karşılığında rüşvet aldığı iddialarını “ayrıntılarıyla saçmalık” diye niteleyerek reddeden Angela Merkel, kriz tırmanıp, eski Başbakan Kohl’ün oynadığı rol açığa çıkmaya başlayınca, eski patronunu kınayan birincil CDU yöneticisi oldu. Bu çıkışıyla uyarı çekerek Nisan 2000’de parti lideri olan ve ayrıntılarıyla Amerika yanlısı bir Irak politikası güden Merkel, iki yıl sonraki seçimlere yeterince popüler bir ad olarak görülmediğinden, CDU’nun başbakan adayı olarak katılamadı. Edmund Stoiber’in 2005 yılındaki seçim kampanyası esnasında Doğu Alman seçmenleri “aptal” diye nitelemesi Merkel’den büyük tepki aldı ve bu da ikilinin 2002 seçimlerinden bu yana aralarının bozuk olmasına sebep oldu.

İMAJ ÇALIŞMASI

2005 erken seçimlerinde Merkel başbakan adayı oldu. Başbakan adaylığı ilk gündeme geldiğinde buna şüpheyle bakan geniş bir kesim vardı; çünkü Angela Merkel, Doğu Almanyalı Protestan bir kadındı ve CDU başlıca Katolik Batı Alman erkekleri tarafından yönetilmiş bir partiydi. Namzet olmasının gerisinde Merkel, büyük bir imaj değişikliği yaparak, saç modelini değiştirdi, daha renkli giyinmeye başladı ve seçim kampanyaları boyunca sıkça efsane rock grubu The Rolling Stones’un Angie adlı parçası çalındı.

ILK KADIN BAŞBAKAN

18 Eylül 2005 tarihindeki Alman milli seçimlerinde Merkel ve Schröder baş başa yarıştılar ve Merkel oyların yüzde 35.2’sini alırken Schröder yüzde 34.2’sini topladı. sonradan Sosyal Demokrat Parti yetkilileri ve Hristiyan Demokrat Parti üyeleri aralarında lider Angela Merkel’in başbakanlığı konusunda uzlaşma sağlandı ve uzlaşma gereğince Angela Merkel’e başbakanlık koltuğunun bırakılması karşılığında Sosyal Demokratlar, yeni kabinede 8 bakanlığı aldılar. Angela Merkel, parlamentonun onayını aldıktan sonra, 22 Kasım 2005’te 51 yaşında Almanya tarihinin en genç, birincil Doğu Almanyalı ve bununla beraber birincil kadın başbakanı oldu.

THATCHER BENZETMESİ

Dış basında ara sıra İngiltere eski başbakanlarından Margaret Thatcher’la karşılaştırılan (Maggie-Angie benzetmesi yapılır) Angela Merkel, kürtaj ya da eşcinsel hakları gibi toplumsal konularda daha merkezci görüşlere sahip ve sıkça Doğu Almanya’da büyümüş bir insan olarak özgürlüklerin önemini en iyi kendisinin bildiğini söylüyor. Alman ekonomisini iyileştirmek, çoğalan işsizlik oranını düşürmek, dış politikada ABD ile soğuyan ilişkileri düzeltmek ve bugüne kadar Avrupa Birliği’nde entegrasyonun temel motoru olarak görülen Fransa-Almanya ittifakına verilen önemi eksilmek isteyen Angela Merkel, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine ise fakat özel bir statüyle gerçekleşirse sıcak bakabileceğini belirtiyor.

AİLE HAYATI

1977 yılında evlendiği eşi fizikçi Ulrich Merkel’den 1982 yılında boşanmasının ardından, halen birlikte olduğu, kimya profesörü Joachim Sauer ile, 1998 yılında evlenen Angela Merkel’in hiç çocuğu değil.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here